|
Konspekt do lekcji biologii z zakresu podstaw inzynierii genetycznej
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4278 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Genetyka to burzliwie rozwijajaca sie dziedzina nauki, która pozwala nam na ingerencje we wnętrze naszych genówyciu wielu skomplikowanych metod, dlatego warto poznać choć niektóre z nich.
TEMAT: TECHNIKI INŻYNIERII GENETYCZNEJ W MEDYCYNIE I ZYCIU CZŁOWIEKA. Cele operacyjne:
- Zapoznanie z osiągnięciami inżynierii genetycznej
- Rozwijanie etycznej postawy człowieka względem badań genetycznych
- Zapoznanie z możliwościami inżynierii genetycznej w walce z chorobami czlowieka
- Przybliżenie możliwości jekie niesie genetyka w rozwoju gospodarki człowieka
Cele szczegółowe:
Wymagania edukacyjne
|
Osiągnięcia ucznia
|
Taksonomia celów
|
Podstawowe
|
Uczeń:
- wyjasnia czym zajmuje się
inżynieria genetyczna
- wymienia techniki
inżynierii genetycznej
- wyjaśnia cel stosowanych
technik inżynierii genet.
- wymienia produkty
inżynierii genetycznej
- wyjaśnia pojęcie orga-
nizmów transgenicznych
|
B
A
B
A
B
|
Ponadpodstawowe
|
- charakteryzuje wybrane
techniki inżynierii genet.
- ocenia znaczenie osiągnięć
inżynierii genetycznej w
gospodarce człowieka
- ocenia znaczenie osiągnięc
inżynierii genetycznej dla
zdrowia człowieka i
środowiska
|
C
D
D
| Metoda wg Kupisiewicza
- Oparta na słowie (elementy pogadanki)
Technika:
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik „Biologia2” W. Lewiński, wyd. Operon, Rumia 2002
- „Podstawy inżynierii genetycznej” W. Kofta, wyd. Prószyński i S-ka, W-wa 1997
- „Podstawy cytogenetyki roślin” M. Olszewska, wyd. PWN, W-wa 1999
Czas:
Forma zajęć:
- Praca zbiorowa – równym frontem
Przebieg zajęć:
- Faza wstępna
- powitanie klasy
- sprawdzenie listy obecności
- przypomnienie wiadomości na temat budowy DNA ( na pytania nauczyciela odpowiadają wskazani uczniowie)
- podsumowanie wiadomości oraz przybliżenie tematu lekcji
- Faza realizacyjna
- zapisanie tematu na tablicy
- nauczyciel w formie pogadanki przedstawia problem ujęty w temacie
- uczniowie robią notatki z definicji: inżynierii genetycznej oraz jej technik, a także definiują pojęcie organizmów transgenicznych
- Faza podsumowująca
- uczniowie wskazują możliwości wykorzystania technik inzynierii genetycznej w różnych dziedzinach życia
- wykazuja związek technik inżynierii genetycznej z „terapią genową” w walce z chorobami
- zapisują w zeszycie temat pracy domowej:
„Zalety i wady modyfikacji genetycznej”
4. podziękowanie uczniom za prace nalekcji opracowała Anna Zalewska
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|